GNIEŹNIANIE A.D. 2022

24 czerwca 2022 miał miejsce wernisaż wystawy fotograficznej „Gnieźnianie AD 2022”. Tegoroczna edycja prezentuje „światłoczułe opowieści” autorstwa: Anny Farman, Beaty Orczykowskiej, Magdaleny Polak, Marka Lapisa, Szymona Malengowskiego, Piotra Robakowskiego, Dawida Stube, Waldemara Stube oraz Michała Wysockiego. Wystawa tradycyjnie została zaprezentowana na skwerze przed pomnikiem Św. Wojciecha (skrzyżowanie ulic Chrobrego i Łubieńskiego) w Gnieźnie. Nasz zespół dostąpił zaszczytu i nasze twarze pojawiły się na wystawie. Fotografka Beata Orczykowska uchwyciła w obiektywie nasze postaci. Dziękujemy i zapraszamy do oglądania i czytania. Wystawa będzie czynna do końca lipca, a na naszej stronie zostawimy fotki na dłużej…

ZAGRALI I POSZLI
Wywodzący się z Gniezna zespół najczęściej grający autorskie utwory z pogranicza folku, country, bluegrassu, ballady i piosenki żeglarskiej. Na swoje potrzeby używają określenia „piosenka drogi”, a ich muzyka wymyka się wszelkim definicjom. Oficjalnie zespół został powołany do życia w 1991r. jako duet gitarowy, dwóch wędrujących po górach i śpiewających przyjaciół. Obecnie to wieloosobowa formacja z bogatym instrumentarium. Wszyscy muzycy pochodzą z Gniezna. Wielokrotnie nagradzany zespół ma na swym koncie dwie płyty: „Życie jak droga” i „Wataha”.
Piotr Szymczak
Urodził się w Gnieźnie, obecnie związany z zielonogórską Raculą. W ZiP gra na perkusji i perkusjonaliach. Muzykowanie rozpoczął w Świetlicy Środowiskowej przy ul. Lecha. Grywa też na pianinie, gitarze basowej i śpiewa. Uczestniczył także w wielu innych projektach muzycznych: CROW, Rap Kids, TakLoopNie, Nieporozumienie, Millenium Złote Przeboje, Baston Rock. Pasjonują go podróże i gotowanie. Wolny czas spędza w ogrodzie. Muzycznie jest otwarty na nowe gatunki, lubi Queen i TOTO. Zawodowo zajmuje się rozwojem elektromobilności.

Artur Franczak
W ZiP wokalista chórków i gitarzysta (gitara elektryczna, mandolina, cigar box guitar, gitara basowa). Muzyczne szlify zdobywał od szkoły podst. w gnieźnieńskim chórze chłopięcym Szpaki oraz w czasie harcerskiego muzykowania. W liceum współzałożyciel zespołu rockowego OXI , później gitarzysta rockowego Anyway Chambers. Przez ok. 30 lat muzyk różnych zespołów rozrywkowych – głównie Millenium Złote Przeboje. Obecnie również muzyk Czarnej Mandoliny. Uwielbia wycieczki rowerowe. Preferowane gatunki muzyczne to rock, blues i jazz – w czołówce lubianych zespołów: Rush, Toto i Pat Metheny Group.
Dariusz Jóźwiak
Perkusista związany z Gnieznem od urodzenia. Po szkole podstawowej do grania na bębnach zainspirował go kolega. Poza ZiP jest również muzykiem formacji Fan Art i Coolik oraz uczestnikiem wielu innych wolnych projektów muzycznych. Jest aktywny sportowo – uprawia windsurfing, gra w koszykówkę i tenisa ziemnego. Słucha różnorodnej muzyki ale najchętniej zanurza się w jazz, rock alternatywny i folk. Wśród ulubionych zespołów są Radiohead i Jamiroquai. Zawodowo zajmuje się grafiką.
Arkadiusz Królak
W Gnieźnie urodził się i mieszkał ok. 20 lat, obecnie żyje pod Warszawą. W zespole gra na gitarze i banjo. Z muzyką przyjaźni się od dzieciństwa za sprawą akordeonu w domu rodzinnym. Od 15 roku życia wydobywa dźwięki z gitary, na której nauczył go grać towarzysz wędrówek – Andrzej Janka. Wspólnie muzykowali na harcerskich spotkaniach, festiwalach i założyli ZiP. Arek jest też członkiem trzech innych formacji: Czarna Mandolina, Banjo Boys i Tom Bishop. Pasjonują go górskie wędrówki, wspinaczka oraz strzelectwo. Muzycznie lubuje się w „krainie łagodności” oraz twórczości Mike Oldfield’a.
Andrzej Andrzejewski
W szeregach ZiP skrzypek. Muzykować zaczął w wieku 9 lat w szkole muzycznej w klasie skrzypiec. Multiinstrumentalista i członek wielu formacji muzycznych: Fan Art (gitarzysta, wokalista), Manufaktura (skrzypek, gitarzysta, wokalista),Top Stars (wokalista, gitarzysta, skrzypek, keyboardzista). Pasjonują go podróże, wędrówki i wędkarstwo. Na co dzień obcuje z każdym gatunkiem muzycznym, w szczególności przepada za muzyką rockową. Ulubione zespoły: Blood, Sweat and Tears, Chicago, Joe Bonamassa. Muzyką zajmuje się zawodowo.
Paweł Brylewski
W ZiP gra na gitarze basowej, UKE basie, kontrabasie, akordeonie i śpiewa w chórkach. Przygodę z muzyką zaczął od akordeonu taty. Współtworzył zespół Artonus, gdzie grał na instr. klawiszowych i śpiewał. Obecnie gra w kilku formacjach: od 5 lat komponuje, gra na basie i instr. klawiszowych w Nieporozumieniu, od 2 lat komponuje i gra na instr. klawiszowych w NiewiadomoKTo, gra i śpiewa również wraz z córką w „QueXons”, współtworzy Czarną Mandolinę i Banjo Boys. Pasjonuje się piłką nożną. Prywatnie słucha jazzu. Muzycznie inspiruje go Sting, Toto i Miles Davis. Zawodowo realizuje się jako instruktor muzyki.

Andrzej Janka
Gnieźnianin z urodzenia, po dziś dzień związany z miastem. Wokalista i instrumentalista (gitara, ukulele, mandolina, harmonijka). Przygodę z muzyką rozpoczął w latach 80. przy harcerskim ognisku. W czasach licealnych współzałożyciel zespołu rockowego Mesabi, gdzie grał na perkusji, od kilku lat oprócz ZiP członek zespołów Banjo Boys i Czarna Mandolina. Pasjonuje się wspinaczką, alpinizmem, kolarstwem, wędrówkami górskimi i podróżami. Ulubione gatunki muzyczne to rock, rock progresywny, grunge, blues, folk i jazz. Na co dzień instruktor wspinaczki skalnej i prezes Klubu Sportów Górskich DIRETA.
Beata Orczykowska