Płyta WATAHA

W 2021 roku wydaliśmy płytę WATAHA, której premiera odbyła się 2 października podczas uroczystego koncertu z okazji 30-lecia zespołu w gnieźnieńskim teatrze.

Zamów: zagraliiposzli@gmail.com lub tel. 693148200.

Płyty posłuchasz na Bandcamp, Soundcloud i Youtube 

Nad płytą pracowaliśmy wiele lat, znalazły się na niej utwory nowe oraz takie z prawie 30-letnim rodowodem (Tęsknota). Jest też cover! Zabieg rzadko u nas spotykany bo generalnie stawiamy na autorskie projekty. Tym coverem jest piosenka „Bezimienny wędrowiec” czyli nasza interpretacja „Wayfaring stranger”, gdzie do tradycyjnej amerykańskiej melodii Andrzej napisał polskie słowa nawiązujące do pierwowzoru. Tu w druku okładki CD niestety wkradł się błąd i melodia jest przypisana także Andrzejowi, przepraszamy za to brzydkie niedopatrzenie… Skoro mowa o coverach to należy też wspomnieć o piosence „Trawy Irlandii”, która jest jak najbardziej autorskim utworem, ale motyw przewodni został zainspirowany piosenką zespołu The Pogues (If I Should Fall From Grace With God).

Kilka słów należy wspomnieć o tytułowym utworze „Wataha” – to reakcja na podejście naszego społeczeństwa to tematów ochrony przyrody, ponieważ ostatnio jest eksploatowana w skali, która nie mieści się nam w głowach. Jak tylko gdzieś odrodzi się przyroda, roślina, zwierzątko – to natychmiast podły człowiek krzyczy o zagrożeniu ludzkiego gatunku. Jakoś nie możemy my ludzie zrozumieć, że to my jesteśmy tym chwastem i największym zagrożeniem dla planety… Przysłowiowy wilk to przykład tego jak traktujemy Matkę – Ziemię. Więcej o idei, która zaprząta nasze głowy tutaj:… 

Nawiązaniem do problemów ekologii czyli tego co stracimy bezpowrotnie jeśli się nie opamiętamy, jest też utwór „Król”:

Król

„Grenlandia” – jedyny chyba w naszej historii utwór, który powstał na zamówienie! Piosenka przewodnia wyprawy alpinistyczno – żeglarskiej na Grenlandię „Ekstremalnie i wysoko”

Grenlandia

Reasumując: utwory nie wzięły się z czapy, za każdym z nich stoi jakaś głębsza myśl, moglibyśmy długo o tym opowiadać… Nie mniej pozostajemy wierni idei „Piosenki drogi” czyli włóczymy się po świecie i opowiadamy o tym w naszych piosenkach 🙂

Racula – pierwszy singiel zapowiadający płytę WATAHA
Ojcze – drugi singiel zapowiadający płytę WATAHA
Wojna Chocimska