Na Bani w Gnieźnie

Poetycki folk z Trójmiasta – koncert zespołu „Na Bani

Po raz pierwszy na żywo usłyszałem ich niedawno, bo w 2012 roku podczas Bieszczadzkich Spotkań ze Sztuką „Rozsypaniec” w Dołżycy. Uderzyło energią! A zwłaszcza miotający się po scenie Bartek Adamczak wywijający gitarą akustyczną niczym rock’n’rollowy gitarzysta na koncercie Rolling Stonesów…

Na Bani

Na Bani nie zamykają się w ramach jednego tylko gatunku, nie spełniają standardowych oczekiwań, nie przyzwyczajają publiczności do stałego wizerunku. Uciekają z szuflady.

Przed dwudziestu laty zaczynali od piosenki turystycznej. Owszem, często grywają ją nadal. Dziś jednak jest to piosenka tak odległa od rajdowej klasyki, jak Tatry od Pirenejów. I muzycznie i wykonawczo i tekstowo zespół rozbija ramy stereotypów, równie chętnie poruszając się w rejonach akustycznego rocka, jak w brzmieniach piosenki literackiej. Sami najchętniej określają swój gatunek mianem „poetyckiego folku”.


Na Bani powstało w 1992 roku. Zespół wykonywał wówczas głównie utwory wzorowane na dokonaniach Wolnej Grupy Bukowina czy Słodkiego Całusa Od Buby. Z czasem grupa zaczęła rozszerzać swoje muzyczne i tekstowe emploi, by zyskać własny, międzygatunkowy charakter. Stara się nie zamykać w ramach jednego rodzaju muzyki, czy jednej tematyki tekstów. Góry dawno przestały być jej główną inspiracją. Członkowie Na Bani eksperymentowali wcześniej w innych formacjach z rozmaitymi gatunkami, nie stronią więc ani od wpływów muzyki popularnej, ani muzyki poważnej. Starają się oderwać od typowej dla gatunku, z którego artystycznie wyrósł zespół, nadmiernej prostoty kompozycji i aranżacji. Kompozycje uciekają od „ogniskowych” akordów, a teksty od biesiadnych rymów – dbałość o wysoką jakość literacką tekstów jest jedną z wizytówek Na Bani. Uzyskanie różnorodności zawsze ułatwiał zespołowi fakt, że muzykę pisało w nim sześć osób, każda we własnym stylu. Co raz częściej też grupa sięga po utwory innych autorów. Także zespołowe instrumentarium stale się rozrasta.

Od 1999 roku Na Bani koncertuje na terenie całego kraju. Piętnastolecie działalności podsumowało płytą koncertową „Nad poziomem morza”. Po ukończeniu „osiemnastki” grupa wydała drugą, studyjną już płytę, „Świat bez tła”. Kolejny okrągły jubileusz zespół uczcił trzecim krążkiem, pt. „20 lat z górą”. Obecnie pracuje nad dwiema kolejnymi płytami – autorską oraz opartą na twórczości czeskiego barda Jaromira Nohavicy, którego piosenki Na Bani zamierza przedstawić we własnych tłumaczeniach i aranżacjach.

Aktualny skład zespołu:

Maria Michalska, Izolda Trojanowska, Bartłomiej Adamczak, Tomasz Borkowski, Krzysztof Gardulski, Tomasz Nalikowski, Cezary Rogalski.

 

Na Bani zagra Gnieźnianom 10 maja 2014 w Miejskim Ośrodku Kultury podczas wieczoru muzycznego „Wędrówki z gitarą”. Rolę gospodarza tego miłego spotkania wziął na siebie gnieźnieński zespół Zagrali i Poszli, na zaproszenie którego Na Bani przybędzie do Gniezna. Szczegółowe informacje znajdują się na plakacie oraz na stronie www.zagraliiposzli.pl

endrju

Na Bani w Gnieznie