Wibramy Kasprzycki Schmidt Romel i spółka

baner WibramyZapraszam na kolejne spotkanie w ramach „Wędrówek z gitarą”. Zostało kilka dni do święta piosenki WIBRAMY, czas więc zaprezentować pozostałych wykonawców. Na plakacie festiwalu widnieje długa nazwa „Mimo Wszystko Kredyt Zaufania”. Wtajemniczeni wiedzą o co chodzi, teraz wtajemniczam pozostałych. Otóż na scenie wystąpią zjednoczone siły „Mimo Wszystko” i „Kredytu Zaufania” – zespołów gnieźnieńskiej sceny poezji śpiewanej, od początku związanych z Wibramami. Oczywiście korzenie mocno harcerskie. Posłuchajmy utworu „Zachód Jesienny”:


Kilka słów o „Kredycie Zaufania” – zespół powstał w 1995 roku, w jego skład wchodzili Sebastian Świłło i Michał Romel. póżniej dołączył Aleksander Hołoga. Jak wspomina Michał: „jeździliśny na wiele festiwali – Bazuna, Yapa, Wrzosowisko, Tramp Song, Song of Songs i wiele przeglądów. Coś tam się zawsze zdobyło, ale kto to pamięta. Dziś gramy w połączeniu dwóch zespołów „Mimo wszystko” i „Kredyt zaufania” W składzie Anna Górna i ja. Ostatnio dołączyli Natalia Braciszewska Kijak i Marcin Kijak”.

Od siebie dorzucę, że Michał Romel to główna siła napędowa WIBRAMÓW, pomysłodawca imprezy i organizator prawie wszystkich edycji. Również w tym roku Michał sprawił, że idea festiwalu odżyła, a w kuluarach już szepczą, że Michałowi chodzą po głowie pomysły na kolejne edycje.

Kolejny wykonawca WIBRAMÓW to „TakLoopNie”, zdobywcy Bursztynowego Mikrofonu i Nagrody Dziennikarzy podczas Bałtyk Festiwal 2012 – autorski projekt Aleksandra Schmidta. Z projektem współpracowało ok. 70 muzyków z całej Polski. Wokalnie TAKLoopNIE wspierali Karol Dziedzic, Sarsa Parilla, Igor Herbut, Dawid Podsiadło (Curly Heads), Joanna Konieczna, Halina Zimmermann, Natalia Braciszewska-Kijak, Zuzanna Kanke, Susanna Jara i inni. 1 grudnia 2012 pojawiła się płyta TAKLoopNIE „Człowiek w Zielonym Korytarzu”. Ostatnio TAKLoopNIE współpracuje z bytomską wokalistką Kasią Grzesiek. Na Wibramach TAKLoopNIE zagra materiał z płyty „Człowiek w Zielonym Korytarzu”, na której oprócz autorskich utworów Aleksandra Schmidta, znalazły się dwa wiersze autorstwa Jana Twardowskiego. Zespół wystąpi w składzie:

Michał Matela – instrumenty klawiszowe
Dariusz Jóźwiak – instrumenty perkusyjne
Aleksander Schmidt – gitara, wokal

Gościnnie zaśpiewają: Natalia Braciszewska-Kijak, Joanna Basińska, Antonina Krysztofiak, Weronika Szymańska, Piotr Szymczak – instrumenty perkusyjne; Klaudia Kubaszak – gitara akustyczna.

No i czas na ostatniego wykonawcę mianowicie Roberta Kasprzyckiego, który wystąpi w duecie z Krzysztofem Wyrwą. Piosenek Roberta nie trzeba reklamować, zna je cała Polska. Wymienię choćby „Niebo do wynajęcia”, „Ma wszystko jestem niczym” czy „Ja nie śpię, ja nie śnię”. W twórczości Roberta można znaleźć wiele muzycznych inspiracji: flamenco, bossanova, folk, a także jazz i rock. Posłuchajmy uroczego utworu „Zapiszę śniegiem w kominie” i do zobaczenia na WIBRAMACH 15 lutego w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie!

endrju

WIBRAMY 2014